A legtöbb embernek már egy 30-40 éves könyv is réginek számít, és könyveladásnál meglepve szembesül vele, hogy sok esetben egy 80-100 éves könyv sem számít túl réginek, ha eladásra kerül, és figyelembe vesszük az állapotát, valamint az aktuális piaci keresletet. Ha pedig egy bibliakiadást veszünk példának, akkor még a 150 éves példány is „fiatalnak” számít, nem beszélve az igen alacsony piaci árról, ami 10-20 ezer Ft körül mozog jó állapotú példányok esetén, így a laikus eladó csalódottan veszi tudomásul, hogy az általa oly magasra értékelt és féltett családi ereklye a töredékét sem éri annak, amit titkon remélt érte.
Ha le akarjuk egyszerűsíteni, mitől függ egy könyv értéke, legyen az régi vagy újabb kiadás, akkor kizárólag az aktuális piaci kereslet határozza meg az árát, akár egy könyvárverési darabról van szó, akár egy nyomdafriss, új könyvről. Többször előfordult már, hogy egy régi, első kiadású könyv értéke sokat csökkent több évtizeddel az eredeti mű megjelenése után, mert a reprint változat olcsó papírra lett nyomtatva, és inkább csak használati célt szolgált azok számára, akik nem engedhették meg maguknak, hogy borsos áron megvásárolják az eredeti kiadást.
A történelmi események is befolyásolják sok könyv értékét. A világháborúk alatt nagyon sok szép gyűjtemény és magánkönyvtár elpusztult, a személyi kultusz idején rengeteg könyvet bezúztak és tiltólistára tettek, ami nagymértékben hozzájárult ahhoz, hogy egy-egy könyv eredeti kiadása ma már ritkaság számba megy, holott a múlt század elején-közepén még sok példány volt forgalomban.
A régi könyvek értékét a fentieken túl még sok szempont befolyásolhatja. A könyv tartalma, kiadásának éve, különleges és szép kötése, a benne található illusztrációs anyag, ami lehet híres művészek munkája is, sokszor jelentősen megnövelik egy régi könyv értékét. Tovább emeli még egy könyv árát, ha egy híres ember vagy család könyvtárából származik, ha tartalmaz kézírásos bejegyzés ismert embertől, vagy esetleg a szerző saját példánya volt, és a lapszéleken megtalálhatók a bejegyzései.
A dedikált, aláírt példányok szintén magasabb értéket képviselnek, de ha a szerző egy másik híres, ismert embernek dedikálta a könyvét, az ugyancsak jelentősen emeli egy könyv piaci árát. Az is értéknövelő szempont, ha egy híres nyomdában készült a könyv, illetve ha egy tartalmilag nem túl jelentős mű szép díszkötésben jelent meg. A Millennium környékén nagyon sok könyvet, sorozatot adtak ki impozáns díszkötésben, sok esetben magyar szépirodalmi remekműveket, útleírásokat, történelmi sorozatokat, általános ismereteket tartalmazó lexikonokat, amelyek a kor vagyonosabb rétege számára polcdíszként szolgált, ezzel is firtatva anyagi helyzetüket. Manapság az ilyen díszművek legtöbbször árveréseken találnak gazdára, gyakran korukat meghazudtoló, szép állapotban.
A könyvárverések sláger tételeit évek óta a gyűjtői kereslet határozza meg. Aki nyomon követi a tavaszi és az őszi árverési szezonokat, az közel naprakész információval rendelkezik a saját gyűjtési területén. A 2000-es évek elején volt egy nagy fellendülés, amikor a műtárgypiac gyűjtői a könyvárverések rendszeres látogatói lettek, és olykor irreális leütési árakat produkáltak egy-egy jó könyv esetében, mert sokszor anyagi presztízsharcot vívtak egymással, csak hogy megszerezzenek egy-egy általuk kiszemelt példányt.
Ezek az eltúlzott leütési árak sok esetben szolgáltak alapul a későbbiekben egy-egy régikönyv-árverésen kívüli árképzés kapcsán. A realitás talán ott kezdődik e könyvek esetében, ha kellő információval rendelkezünk 5-10 év leütési árait illetően az adott könyvekkel kapcsolatban, és az állapotuk figyelembevételével már lehet következtetni a reális értékükre némi átlagot vonva.
Aki tehát eladni szeretné feleslegesség vált, megunt vagy örökségből származó könyvgyűjteményét, annak érdemes szétnézni és tájékozódni a piacon, hogy az eladásra szánt könyvei milyen értéket képviselnek, figyelembe véve a témaköröket, kiadási időszakokat és a könyvek állapotát.
Régi könyveket itt talál:
https://www.meliuszantikvarium.hu/regi-konyvek-1901-1945
https://www.meliuszantikvarium.hu/antik-konyvek-1801-1900
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: